Szkolenie zawodowe podstawowe to pierwszy z etapów policyjnej ścieżki – i najważniejszy. Od wiedzy, wzorców etycznych i doświadczeń przekazanych nowym policjantom zależy dalszy tok ich służby. 20 maja 2025 r. szkolenie to rozpoczęło 120 funkcjonariuszy, którzy przez najbliższe miesiące będą kształcić się w murach naszej uczelni.
Czytaj więcej: 120 nowych policjantów rozpoczęło swoje najważniejsze szkolenie
Zgodnie z ustalonym rocznym harmonogramem badań kontrolnych wody na pływalni Akademii Policji w Szczytnie prowadzonych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (DzU z 2022 r. poz 123) stwierdzono obecność bakterii „Pseudomonas aeruginosa” (pałeczka ropy błękitnej).
Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczytnie w chwili obecnej stwierdzono brak przydatności wody do kąpieli. Z uwagi na powyższe natychmiast wyłączono z eksploatacji pływalnię Akademii Policji w Szczytnie. Ponowne uruchomienie będzie możliwe po uzyskaniu pozytywnych wyników badań wody oraz uzyskania stosownej decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczytnie.
Konieczności przerwania działalności pływalni nie należy łączyć z powstaniem ogniska norowirusa.
Informujemy, że patogen, który wywołał ognisko norowirusa nie został wykryty w zbadanych próbach zarówno żywności jak i wody, a także personelu kuchni Akademii Policji w Szczytnie. Ognisko wirusa dzięki natychmiastowemu przerwaniu łańcucha szerzenia się zakażeń zostało wygaszone.
Pragniemy podziękować Warmińsko-Mazurskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Olsztynie na czele z Panem Radosławem Królem – Wojewodą Warmińsko-Mazurskim za koordynację działań w ramach sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli różnych służb. Dziękujemy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie oraz lekarzom świadczącym usługi medyczne dla Akademii Policji w Szczytnie za nieoceniony wkład w przeciwdziałanie zagrożeniu i zapobieganie jego rozwojowi.
Wymiana doświadczeń stanowi niezmiernie istotny aspekt międzynarodowej współpracy. Tym bardziej, gdy ma ona wymiar dydaktyczno-naukowy i służy pogłębianiu wiedzy w ramach zagadnień właściwych funkcjonowaniu podmiotów policyjnych. Tak było i w przypadku tygodniowej wizyty naszego przedstawiciela w tureckiej uczelni.
Czytaj więcej: Nasz wykładowca podzielił się wiedzą z tureckimi policjantami
Dziś pożegnaliśmy kolejnych gości z zagranicznej uczelni partnerskiej. 14 maja 2025 r. do Akademii Policji w Szczytnie przybyli przedstawiciele Uniwersytetu Södertörn w Sztokholmie: prof. Mehdi Ghazinour – dyrektor tamtejszej Szkoły Nauk o Policji oraz Anders Johansson – wykładowca zagadnień dotyczących zarządzania kryzysowego oraz zapobiegania sytuacjom konfliktowym.
18 maja 2025 roku odbywać się będą wybory prezydenckie. Policjanci na terenie całego kraju będą prowadzić wzmożone działania polegające głównie na zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych.
Czytaj więcej: Bezpieczeństwo podczas wyborów prezydenckich w 2025 roku
Poznaliśmy wyniki konkursu na najlepszą monografię i artykuł naukowy z zakresu nauk o bezpieczeństwie, które zostały wydane na przestrzeni lat 2020-2024. Dorobek naszej kadry profesorskiej zyskał uznanie jury.
Czytaj więcej: Sukces naszych profesorów w ramach konkursu na najlepszą monografię i artykuł naukowy
W dniach 6-9 maja 2025 r. w Walencji odbyło się inauguracyjne spotkanie w ramach nowej edycji projektu ENLETS 3.0, w którym udział wziął nadkom. dr Łukasz Kacprowicz – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.
Czytaj więcej: Udział przedstawiciela Akademii w inauguracyjnym spotkaniu projektu ENLETS 3.0
W ubiegłym tygodniu obchodzony był Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z tej okazji w Bibliotece Akademii Policji w Szczytnie odbyło się spotkanie upamiętniające to wyjątkowe święto.
Czytaj więcej: Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Akademii Policji w Szczytnie
Komunikat prasowy – 9 maja 2025 r., godz. 11:00
8 maja 2025 r., o godzinie 15:00 kilkoro studentów i słuchaczy zgłosiło dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Została im udzielona specjalistyczna pomoc przez ratowników medycznych Akademii Policji w Szczytnie oraz przez zespół ratownictwa medycznego Szpitala Powiatowego w Szczytnie. Przez kolejne godziny zgłaszały się kolejne osoby, które uskarżały się na podobne symptomy. Niezwłocznie powiadomiliśmy lekarza świadczącego usługi medyczne dla Akademii Policji w Szczytnie, który porą nocną udzielił pomocy lekarskiej wskazanym osobom. W tej chwili na terenie uczelni przebywa około 1000 osób. W nocy do Akademii przybył Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie, który wraz ze współpracownikiem pobrał próbki żywności i wody. Wszystko po to, by poznać rzeczywiste źródło problemu.
Na tę chwilę pomocy lekarskiej udzielono kilkudziesięciu osobom.
Ranem, 9 maja 2025 r., decyzją Zastępcy Komendanta-Prorektora APwSz, wstrzymano zajęcia na terenie uczelni od 9 do 11 maja 2025 r. włącznie. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu polecono słuchaczom pozostanie w pokojach. Dowódcy kompanii zostali zobowiązani do informowania o ewentualnych kolejnych słuchaczach uskarżających się na dolegliwości.
Jednocześnie, decyzją kierownictwa Akademii Policji w Szczytnie, podjęto działania profilaktyczne polegające na dezynfekcji pomieszczeń ogólnodostępnych (w tym łazienek, sal wykładowych, klatek schodowych). Zachowujemy wszelkie środki ostrożności, dlatego wszystkim wydawane są płyny dezynfekujące i maseczki.
Na bieżąco monitorujemy sytuację, będąc w ciągłym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczytnie. Wyniki pierwszych próbek pojawią się po godzinie 15:00. Słuchaczom i studentom nieustannie zapewniany jest dostęp do specjalistycznej pomocy medycznej w przychodni znajdującej się na terenie uczelni.
Komunikat prasowy – 9 maja 2025 r., godz. 18:00
Podczas spotkania wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego Pan Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski zebrał meldunki od służb. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Akademii Policji w Szczytnie oraz Pan Stefan Ochman – Burmistrz Miasta Szczytno. Na podstawie wyników badań ustalono, iż przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych był norowirus. W dalszym ciągu ustalane jest źródło zakażenia. Trwają badania żywności oraz wody.
Sytuacja związana z dolegliwościami została opanowana. Akademia Policji w Szczytnie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczytnie stale współpracują w przedmiotowym zakresie. Słuchacze i studenci zostali poinformowani o przestrzeganiu zasad sanitarnych. Osoby bezobjawowe sukcesywnie opuszczają teren Uczelni.
Komunikat prasowy – 10 maja 2025 r., godz. 12:30
Dziś otrzymaliśmy informacje z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, że pobrane próbki z pomieszczeń kuchni nie wykazały obecności norowirusa. Na Uczelni przebywają obecnie 144 osoby, z czego 25 objawowych. Te osoby, zgodnie z zaleceniami Sanepidu, zostały objęte 48-godzinną kwarantanną, pozostając w swoich pokojach.
Przez noc nie odnotowaliśmy żadnych nowych przypadków.
W dniach 10-11 maja 2025 r. zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formule online.
Komunikat prasowy – 11 maja 2025 r., godz. 11:00
Według stanu na godzinę 11:00, objawy norowirusa przejawia wyłącznie 1 osoba znajdująca się na terenie Akademii Policji w Szczytnie.
Komunikat prasowy – 12 maja 2025 r., godz. 10:00
Zgodnie ze stanem na godzinę 10:00 – nikt nie zgłasza objawów właściwych dla norowirusa. Zajęcia dydaktyczne w Akademii Policji w Szczytnie odbywają się zgodnie z planem w formie stacjonarnej.
Jak co roku, do Akademii Policji w Szczytnie zawitała grupa studentów z Wyższej Szkoły Policji Saksonii w Rothenburgu. W dniach 5-8 maja 2025 r. gościliśmy grupę stypendystów programu Erasmus+ z uczelni niemieckiej wraz z opiekunem, insp. Jackiem Rulinskim, pełniącym jednocześnie funkcję tłumacza.
Czytaj więcej: Wizyta delegacji z Wyższej Szkoły Policji Saksonii w Rothenburgu
4 maja 2025 r. na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudy. Dzień Strażaka to wyraz uznania dla odwagi, poświęcenia i ciężkiej służby strażaków, którzy codziennie niosą pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i mienia. To także okazja do uhonorowania ich zasług oraz wzmocnienia świadomości społecznej na temat roli i znaczenia służb ratowniczych.
Utrwalanie obrazu za pomocą zdjęć daje nam możliwość dokumentowania naszej codzienności. Wspomnienia są ulotne a zdjęcia są czymś co pozwala nam przechowywać je dłużej.
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć. Prezentujemy w niej przegląd wydarzeń, które miały miejsce na terenie Akademii Policji w Szczytnie w kwietniu 2025 roku - KWIECIEŃ W OBIEKTYWIE.
Uchwalona w 1791 roku Konstytucja była pierwszą taką ustawą zasadniczą w Europie oraz drugą na świecie – po amerykańskiej. Na pamiątkę tego wyjątkowego wydarzenia obchodzimy święto państwowe, które po dziś dzień wzbudza patriotyczne emocje zarówno wśród starszych, jak i najmłodszych. Nasi reprezentanci uczestniczyli w obchodach tego święta w Olsztynie i w Szczytnie.
Czytaj więcej: Lokalne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja
W auli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyło się uroczyste ślubowanie 32 nowo przyjętych policjantów. Ceremonii towarzyszyło wzruszające przedsięwzięcie edukacyjne poświęcone pamięci ofiar zbrodni katyńskiej. To wyjątkowe wydarzenie patronatem honorowym objął Pan Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Akademię Policji w Szczytnie reprezentował mł. insp. dr Tomasz Siemianowski – Dyrektor Instytutu Nauk Społecznych Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych.
We wrześniu 2024 r. Polska doświadczyła jednej z najpoważniejszych klęsk żywiołowych w historii, która dotknęła województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. Powódź spowodowana intensywnymi opadami deszczu pokazała jak ważna jest skoordynowana reakcja i współpraca między służbami ratunkowymi. Na kanwie tych wydarzeń Akademia Policji w Szczytnie, we współpracy z Głównym Sztabem Policji Komendy Głównej Policji, w dniach 23-25 kwietnia 2025 roku zorganizowała seminarium naukowo-praktyczne nt.: „Współdziałanie służb podległych MSWiA oraz podmiotów pozapolicyjnych w sytuacjach kryzysowych”.
16 kwietnia 2025 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyło się szkolenie poświęcone zagadnieniom związanym m.in. z zabezpieczaniem imprez sportowych na terenie województwa śląskiego. W wydarzeniu uczestniczył nadkom. dr Łukasz Kacprowicz – Prodziekan Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Prawnych Akademii Policji w Szczytnie.
Na mocy ustawy, która weszła w życie w styczniu 2025 roku, każdy wójt, burmistrz oraz prezydent miasta musi odbyć szkolenie z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Takie przedsięwzięcie odbyło się na terenie naszej uczelni w dniach 14-17 kwietnia 2025 roku. Wzięło w nim udział 114 uczestników. Organizatorem przedsięwzięcia był Pan Radosław Król – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. Za warstwę merytoryczną szkolenia oraz jego realizację odpowiadała Akademia Policji w Szczytnie.
Za nami Dzień Otwarty Akademii Policji w Szczytnie. Na ponad 200 uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski czekało wiele atrakcji. Wszystko po to, by studia w Akademii i służba w Policji stawały się coraz bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi stojących przed wyborem swojej przyszłości.
Czytaj więcej: Akademia otworzyła się na uczniów szkół ponadpodstawowych
Czytaj więcej: Konkurs na projekt graficzny Logo APwSz w związku Jubileuszem 35-lecia
W Zespole Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie odbyła się wyjątkowa uroczystość, której celem było uczczenie 5. rocznicy powstania Korpusu Kadetów oraz 100-lecia powołania kobiet do służby w Policji. Gościem honorowym wydarzenia był Pan Wiesław Szczepański – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele naszej Uczelni.
Czytaj więcej: Wyjątkowa uroczystość w ZST im. Hipolita Cegielskiego w Śremie
Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie oraz Akademii Policji w Szczytnie odwiedzili przedszkolaków w Miejskim Przedszkolu z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 „Promyczek” w Szczytnie. Tematem spotkania było bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą z uwagi na zbliżający się wielkimi krokami sezon wakacyjny.
W dniu 11 kwietnia 2025 r. zakończyła się XVI edycja „Olimpiady Policyjnej”. Była ona objęta patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Laureat i finaliści otrzymali indeksy naszej Uczelni uprawniające do przyjęcia na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia realizowany w Akademii Policji w Szczytnie. W tegorocznej edycji Olimpiady udział wzięło 76 uczestników z 34 szkół z całej Polski.
W Olsztynie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, 85. rocznicy II Deportacji Polaków na Sybir, 15. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele służb mundurowych, w tym insp. Mirosław Elszkowski – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, insp. dr Agata Malasińska-Nagórny – Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie oraz insp. Stanisław Moroz – Komendant Miejski Policji w Olsztynie.
Czytaj więcej: Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej